Fark ettiyseniz eğer yumurtalar marketlerde ve bakkallarda genellikle soğutulmamış, açık raflarda satılmaktadır. Ancak herkes yumurtaları alıp eve getirdikten sonra buzdolabında saklar. Zaten paketlerin üzerinde de satın aldıktan sonra buzdolabında saklayınız diye bir ibare yer almaktadır. Peki neden yumurtalar marketlerde soğuk-serin yerlerde yer almazken biz satın alınca buzdolabına koyuyoruz?

Aslında sorunun satın almadan önce ve sonrası ile ilgili farklı cevapları var. Satın almadan önceki kısım yumurtlama tarihinden market raflarına ulaşıncaya kadar geçen süreçle ilgili. Yumurtalar, yumurtlama tarihinden sonra bir süre bozulmadan oda sıcaklığında saklanabilmektedir. Fakat bu süreç içerisinde yumurta bir soğuk bir sıcak ile karşılaşırsa bozulmaya ve sağlık açısından risk yaratmaya başlar. Buna soğuk zincirin bozulması da denir. Soğuk zinciri sağlamak demek bu sürecin başından sonuna kadar yumurtanın soğuk ortamda aynı derecelerde kalabilmesini sağlamaktır. Fakat depolama ve taşınma aşamaları da dahil olmak üzere bu soğuk zincir bozulursa risk ortaya çıkar.

Bu nedenle yumurtalar ilk zamanlarda oda sıcaklığında bozulmadığı için zincirin bozulma riskine girmemek adına soğuk ortamlarda taşınmaz ya da saklanmaz. Fakat satın alımdan sonraki süreçte yumurtaların bozulmadan daha uzun süre saklanmaya devam edilebilmesi için soğuk bir ortam gereklidir. Tüketicilerin yumurta aldıktan sonra buzdolaplarına koymaları ve artık hep burada saklamaları istenir. Bundan kaynaklı olarak da yumurta paketlerinin üzerinde “satın aldıktan sonra buzdolabında saklayınız” ifadesi bulunur.