Hayatımızın ortalama 3’te 1’lik bölümünü yatakta geçiriyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2014-2015 yıllarını kapsayacak şekilde gerçekleştirdiği Zaman Kullanım Araştırması sonuçlarına göre 10 yaşından büyük kişiler günde ortalama 8 saat 48 dakika uyuyorlar. Bu kadar uzun zaman geçirilen yataklarımız, New York Üniversitesi mikrobiyolojisti Philip Tierno’ya göre çok hızlı bir şekilde bakteri ve mantarların botanik parkı haline gelebilir.

Yatak takımları uzun bir süre yıkanmadığı takdirde üzerinde oluşan mikroskobik yaşam bizleri hasta edebilir, alerjik semptomlar göstermemize neden olabilir. Tierno, bu mikroskobik canlıların çoğalmasını engellemek için yatak örtülerinin haftada bir defa yıkanması gerektiğini söylüyor.

Bir insan, yatakta, ortalama olarak 1 yılda 100 litreye yakın ter üretiyor. Özellikle sıcak ve nemli havalarda günlük terleme oranı da bir hayli fazla oluyor. Hal böyle olunca, sıcak ve nem bir araya gelince, bakterilerin üremesi için ideal ortam oluşmuş oluyor.

Sadece vücudunuzun ürettiği atıklar da yatağınıza bulaşmıyor üstelik. Dışarıdan üstünüze yapışan hayvan tüyleri, polenler, toz, toprak da yatağınıza taşınıyor. Bunlar önemsiz gözükseler de 1 hafta gibi kısa bir sürede biriken atıklar bir hayli ciddi konuma gelebilir.

Philip Tierno, yatağınızdaki bu atıkların alerjik semptomlara da yol açabileceğini, çünkü tüm bu mikroskobik canlıların onları kolayca soluyabileceğiniz kadar size yakın olduğunu belirtiyor. Özellikle alerjisi ve astımı olanlar için durum daha da önemli.

Tierno yatak takımlarının temizliği konusunda şu örneği veriyor: “Eğer bir köpek dışkısına dokunsaydınız ellerinizi hemen yıkardınız. Aynısını yatak çarşaflarınız için de düşünmelisiniz.”

Kaynak: How Often You Should Wash Your Bed Sheets, According to a Microbiologist