Günümüzde iletişimi konuşmaktan çok yazarak sağlıyoruz. Her yazımızın sonuna koyduğumuz emojiler kadar ünlem işaretinin de yeri bizler için büyük.

Ünlem işareti bizi genellikle heyecanlı gibi gösterse de kullanım yerine veya ünlem işaretinin fazlalığına göre endişeli ya da karşımızdakine bağırıyormuş hissini  uyandırmak için de kullanmıyor değiliz.

Peki ya fazla kullanımındaki o yarattığı aşırı heyecanlı ergen görüntüsü!!

Ünlem işaretinin eskiden kullanımı çok basitti. Genellikle okuyucuların dikkatini çekmek istediğimiz kelimelerde kullanılırdı.

Ünlem işaretinin İtalyan şair Lacopo Alpoieio da Urbisaglian tarafından bulunduğu iddia edilir.

Antik Yunan ve Roma kültürlerinde daha yüksek sesle ve daha canlı okunması için kullanmaya karar verdiler. Bu işaretin adına da Punctus Admirativus yada Punctus Exclamativus adını verdiler.

Misyonerler ünlem işaretinin kullanınımı farklı dillere yaymaya başladılar.

1851 yılında Amerikalı yazar Herman Melville ‘in Moby Dick isimli kitabında tam tamına 1683 tane ünlem işareti kullanılmıştır.Fakat 1920 den sonra ünlem işareti popülerliğini kaybetmeye başladı. Yazarlar ünlem işaretini gazete başlıklarında ve kadınların yazdığı duygusal romanlarda kullanılmaya başladı.

Fransız yazar Herve Barzin duygularının ayrıştırılması için ünlem işaretinin biçimlerini değiştirmeye kalksa da oturmuş bir şeyi değiştirmek çok zordu.

 

Online yazışmalarda çok kullanılmaya başlanan ünlem işaretinin kullanım oranları cinsiyete göre de değişim gösteriyor. 2006 yılında yapılan bir araştırmada çevrim içi yazışmalarda ünlem işaretinin neredeyse 3/4’ü kadınlar tarafından kullanılıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin günümüzdeki başkanı Donald John Trump ‘ın ünlem işaretini attığı tweetlerde  kullanımı herkesin çok dikkatini çekti.

4 Mayıs 2009 tarihinden beri Trump’ın attığı tweetleri inceleyerek arka arkaya ünlem işaretini ne kadar kullandığına dair analizler bile paylaşıldı.
Peki sizce biz gerçekten ünlem işaretini kullanmalı mıyız!!