1930’lu yıllarda ilk yolcu uçağı uçuşlarının yapılmasından beri ulaşım teknolojileri ve imkanları gün geçtikçe gelişmeye devam etti. Fakat yapılan bir araştırma ilk bakışta oldukça ilginç gözüken sonuçları ortaya koymuş: yolcu uçakları hedef noktalarına yıllar öncesine kıyasla daha uzun sürede varıyorlar.

Günümüzde New York’tan Texas Houston’a aktarmasız bir uçuş, havayolu firmasına göre değişmekle birlikte, yaklaşık 3 saat 50 dakika sürmekte. Ancak aynı iki konum arasında 1970’lerde yapılan uçuşlar 2 saat 40 dakika civarında sürerdi. 45-50 yıl önceki teknolojinin durumunu düşündüğümüzde uçuşların neden daha kısa sürdüğünü ilk bakışta anlamak güç değil mi? Peki neden teknoloji ivmelenerek gelişmesine rağmen yolcu uçaklarında bir yavaşlama söz konusu?

Kısa Cevap: Yakıt verimliliği.

Uzun Cevap:

Havayolu ulaştırmada rekabet arttıkça bir yandan kaliteyi korurken bir yandan da maliyetleri minimuma indirebilmek çok önemli hale geldi. En büyük masraf kalemlerinden bir tanesi olan yakıt aslında bir uçuşun öncesinden sonrasına kadar birçok etmene bağlı. Örneğin yolculara belli bir bagaj ağırlık sınırı koyulmasının sebebi yük arttıkça yakıt tüketiminin de artmasıdır.

Yakıt tüketimini önemli ölçüde etkileyen bir diğer faktör ise hız. Arabalarda da benzer bir durum söz konusudur. Yakıt tüketiminin en az olduğu belli bir hız vardır ve daha yavaş ya da daha hızlı gitmeniz bunu arttırır. Evet teknoloji gelişiyor deyince aklımıza ilk olarak ulaşılabilecek maksimum hız da artıyor diye düşünüyoruz ancak teknolojiyle birlikte asıl gelişen analiz imkanlarıdır. Bu imkanların gelişmesi ile birlikte havayolu firmaları araştırmalarını, simülasyonlarını gerçekleştirmiş ve optimum hız üzerinde çalışmışlar. Yolculuk sırasındaki hızlarını bu optimum seviyeye doğru düşürdükçe yolculuk süreleri artıyor ancak bununla birlikte her yıl milyonlarca dolar tasarruf elde edebiliyorlar. Tabii bu da bilet fiyatlarına yansıyor.

2008 yılında yayınlanan bir rapora göre Jetblue Havayolları tüm uçuş sürelerini 2 dakikadan az bir süre uzatarak 1 yılda 13.6 milyon dolar tasarruf sağlayabilmiş.

Yakıt tasarrufuna ek olarak uçuş sürelerinin kağıt üzerinde biraz daha uzun gözükmesinin bir sebebi de havayolu firmalarının müşteri memnuniyetini süre açısından bozmamak, kendilerini güvenli bölgeye almak için tahminleri üzerine fazladan birkaç dakika ekleyerek bildirmeleridir. Böylelikle iniş zamanının söylenenden birkaç dakika daha erken olması hem yolcuları daha memnun ediyor hem de firmalar yolculuk sonunda daha dakik gözüküyorlar.

Kaynak: Why flights take longer than they did 50 years ago