Trafik büyük şehirlerin en önemli sorunlarından bir tanesi. Sanki işte mesaiye kalmışsınız gibi bir his uyandırır ve her gün fazladan saatleriniz trafikte beklerken geçer. İşe giriş ve çıkış saatlerindeki yoğunluk, hafta sonu trafiği, bsayram gidiş ve dönüş trafiği, bir kaza olduğu zaman bir anda kilitlenen trafik derken sıklıkla karşılaşırız bu sinir bozucu durumla. İşte tüm büyük ve kalabalık şehirlerinin başta gelen sorunlarından olan trafiğe etkili bir çözüm önerisi: iletişim kuran araçlar.

Akıllı araba mantığı son yıllarda pek çok büyük firmanın üzerine düştüğü bir konu. Yol sürüş desteği sunan ya da tamamiyle sürüşü kendi eline alabilen çeşitleri olan akıllı arabalar üzerinde çalışmalar devam ede dursun, akıllı araba mantığının geleceğine ve gelecekte nasıl trafiği kökten çözeceğine bir bakalım.

Öncelikle şu videoyu izlemekte fayda var:

Videoda esprili bir dille trafik dediğimiz şeyin, yolarda araçların gidişatını geciktiren, sekteye uğratan durumun neden kaynaklandığı açıklanıyor. Konunun temel nedeni şu: ivme. İvme okul yıllarımızda öğrendiğimiz bir kavram aslında. Araçlarda hız dışında bir de birim zamandaki hız değişimini ifade eden ivme vardır. Trafiğin oluşması, gecikmelerin yaşanması, zaman kayıplarının çoğu insanların araçlarını aynı anda ivmelendirememesinden kaynaklanıyor. Bunun da sebebi refleksler. Yani bir örnek vermek gerekirse kırmızı ışıkta duruyorsunuz. Önünüzdeki araçla aranızda 2 metre mesafe var. Yeşil ışık yandıktan sonra anında harekete geçemezsiniz. Önce önünüzdeki aracın harekete geçmesini beklersiniz. Üstelik onunla da aynı anda harekete geçmeniz mümkün değildir. O bir miktar ilerledikten sonra siz gaza basmaya başlarsınız. Aranızdaki 2 metre sabit kalmaz, önce o harekete geçtiği için bir miktar mesafe açılır sonra sizin hareketiniz başlar, aynı videoda gösterildiği gibi.

Durum düz yolda giderken de aynıdır aslında. Yol dümdüz dahi olsa birisinin dikkat dağınıklığı, şerit değiştirmesi, yavaşlaması vs. trafikte sanal trafik lambaları yaratır. O kişinin yavaşlaması ile aynı anda yavaşlayamayacağınız için trafikte zincirleme bir bozukluk ortaya çıkar, düzen değişir, o bir kişinin farklı bir davranışı arkadaki tüm araçları etkiler.

Peki istisnasız tüm araçlar birbiriyle iletişim kurabiliyor olsaydı ne olurdu? Tüm araçlar yakınındaki diğer araçların davranışlarını bilebilir, onlarla eş zamanlı yavaşlayıp hızlanabilirdi. Ayrıca hiçbir trafik lambasına uyarı işaretine de gerek kalmazdı. Tüm araçlar koordineli bir biçimde birbirlerine göre hızlarını ayarlayıp trafik akışını en iyi şekilde yönetebilirdi.

İşte akıllı araçların gelişimi ile gelecekten beklentilerimiz bunlar. Bazı teknolojilerde farklı firmalar nasıl ortak standartları kullanıyorlarsa trafikte iletişim için de bunu yapabilirler. Yollarda her markanın akıllı araçları yer alsa da hepsi birbiriyle tamamen koordineli bir vaziyette çalışabilir, tüm büyük şehirlerin en önemli sorunu olan trafik kökten çözüme kavuşabilir.