Günlük hayatta kullandığımız birçok araç gereç aslında geçmişten günümüze çeşitli aşamalardan gelip bu hallerini alıyorlar. Zaman içerisinde ortaya çıkan problemleri gidermek, ihtiyaçlara daha fazla cevap vermek için tasarımları belirleniyor. Tencerelere de baktığımız zaman neredeyse hepsinin dairesel bir yapıda olduğunu görürüz. Ancak bütün tencerelerin de yuvarlak olması yalnızca bir tesadüf olamayacağına göre bunun sebebi nedir?

Çemberler kullandığımız birçok araç gereç için en ideal şekillerden bir tanesidir, tencereler için de öyle. Tencerelerin de kapaklarının da dairesel olmasının altında yatan neden kullanım kolaylığı sağlamak. Çünkü dairesel yapıdaki bir kapağı, tenceresinin içerisine düşürmek mümkün değildir. Çemberin merkez noktasına göre bütün kenar noktalarının eşit uzaklıkta yer alması sebebiyle kapağı ne şekilde tutarsanız tutun tencerenin içerisine düşüremezsiniz. Ayrıca kapağı tencereye herhangi bir açıyla koysanız da kolaylıkla kapatmak mümkün olacaktır. Merkezine göre simetrik yapısı sayesinde kapağı açmak ve kapatmak oldukça kolaydır.

Diğer yandan tencere ve kapağı, kare ya da dikdörtgen gibi farklı bir şekilde olsaydı eğer kapağın bir kenarı tencerenin köşegen uzunluğundan her zaman kısa olacağı için kapağın tencere içerisine düşme riski olacaktı. Tabi dairesel yapının aksine dikdörtgen kapağı kapatmak kolay olmayacak, kapağı tencerenin şekline uygun yerleştirerek kapatmak gerekecekti. Bu da fazladan zorluk anlamına gelecekti.

İşte bu sebeplerden ötürü tencereler her zaman yuvarlaktır. Benzer durumu rögar kapaklarında ve kavanozlarda da görmek mümkün.