Takip mesafesi, trafikte aracınız ile öndeki araç arasında bıraktığınız boşluğa verilen isimdir. Trafikte yol alırken öndeki aracın yaşayabileceği herhangi anormal bir durumda bu araca çarpmadan durabilmemiz için aslında kendinize bir boşluk, bir güvenli alan yaratırsınız. Bu yazımızda takip mesafesinin önemini birkaç matematiksel işlem ile açıklayacağız.

Takip mesafesinin ne kadar olması gerektiği ile ilgili farklı görüşler vardır. En çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi öndeki araç ile aranızdaki mesafenin, hızınızın yarısının metre cinsinden olması gerektiği yönündedir. Örneğin 100 km/s (kilometre/saat) hızla yol alıyorsanız öndeki araç ile aranızda 50 metre mesafe olmalıdır. Şimdi bu mesafenin matematikte neyi ifade ettiğine bir bakalım.

100 km/s hızla giden bir kişinin hızı, saniyede kaç metre yol aldığını hesaplarsak eğer, yaklaşık 27,78 m/sn’dir.

Yani 50 metre mesafeyi 100 km/s hızla, normal sabit hızla, yaklaşık 1,8 saniyede kateder. Bu da demek oluyor ki önünüzdeki araç ile 50 metre mesafe bıraktığınızı anlayabilmek için öndeki aracın yanından geçtiği her hangi bir noktayı (bir tabela, bir ağaç olabilir) baz alın ve o araç geçtikten kaç saniye sonra siz o noktaya ulaşıyorsunuz bunu hesaplayın. 2 saniye ve üstü ise aranızda doğru mesafe var demektir.

Sabit bir hızla giderken önünüzdeki araç anormal bir duruma girdi diyelim; örneğin önüne bir hayvan atladı, bir anda başka bir araç çıktı, dikkati dağıldı, araçta bir arıza oldu vs. Böyle bir durumda önünüzde bıraktığınız 50 metre mesafede hızınızı 100 km/s (27,78 m/sn) hızdan 0 km/s hıza indireceğinizi, yani tamamen duracağınızı düşünelim. Sabit bir ivme ile yavaşlayacağınızı varsayarsak eğer bu 50 metre mesafede ortalama hızınız 50 km/h yani 13,89 m/sn olacaktır. “zaman = yol / ortalama_hız” denklemini kullanırsak eğer bu takip mesafesi size durabilmeniz için 3,6 saniye, yani neredeyse 4 saniye zaman tanıyacak.

Süreleri hesaplarken hep oran hesabı yaptığımız için bulduğumuz süreler sadece 100 km/s hız için değil herhangi bir hız için de geçerli olacaktır. Evet takip mesafesini şehirler arası yollarda sağlamak nispeten daha kolayken şehir içi trafikte böyle bir mesafeyi arada bırakmak daha zor olsa da mesafeyi hızınızı düşürerek de ayarlayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın ki takip mesafesini ne öndeki araç, ne de başkası için bırakırsınız. Takip mesafesi trafikte yaşanabilecek olumsuz bir duruma karşı kendi can güvenliğinizi riske atmamanız için önemlidir.