Son zamanlarda sosyal medyada, algıda seçicilikten midir bilmem, “Starbucks”la ilgili çok sayıda gönderi görür oldum. Evet yıllardır Starbucks pahalı, Starbucks’ta markaya para veriyorsun, Starbucks logosu olmasa kahve beşte biri fiyatına gibi çok sayıda gönderi yayınlanır durur. Fakat bir kesim var ki, buna ben de dahilim, bu kesim bahsettiğim konular çevresinde yürüyen tartışmaların Starbucks tarafında yer almayı tercih ediyor. Çok haklı sebeplerimiz de var aslında.

Fiyat / Performans Oranı

Adil bir değerlendirme yapan herkes para ödediği her şey için “fiyat / performans” oranını kullanır. Bir tüketicinin ya da kullanıcının memnuniyet seviyesi fiyatın düşüklüğü ve performansın yüksekliği ile doğru orantılıdır. Fakat burada kişiden kişiye değişen şey insanı memnun eden fiyat / performans seviyesidir.

Fiyat, yanında bir şey olmadan, tek başına anlamsız bir değerdir. Neyin fiyatı? diye sormak gerekir arkasından. İşte neyin fiyatı sorusu burada performans göstergesini oluşturur. Neye bu fiyatı verirsiniz? Yani aslında değer kavramı ile de bağdaştırılabilir bir konu. Bir ürün ya da hizmetin “gözünüzdeki” değeri arttıkça ödemeye razı olacağınız ücret miktarı da bununla beraber artar. Bu konuyu az sonra konuşacağız.

Öncelikle performans terimini anlamak lazım. Performans terimini elektronik cihazlarda sıkça duyarız fakat aslında çok daha genel kullanımı da mümkündür. Siz bir çalışanın performansından bahsedebileceğiniz gibi bir makinenin ya da herhangi bir restorandan aldığınız performanstan da söz edebilirsiniz. Kısaca performans, para ödediğiniz ürün ya da hizmetten aldıklarınızı ifade edebilir. Doğrudan yedikleriniz-içtikleriniz dışında memnuniyet, huzur, samimiyet, mutluluk gibi soyut getiriler de performansa dahil edilmelidir.

Neye Para Öderiz?

Dışarıdan aldığımız her gıdada, sadece bu gıdaya değil aynı zamanda yanında verilen hizmete de para öderiz. Örneğin marketten bir ürün aldınız diyelim. O ürüne ve marketin orada çalışır olması aslında size sunduğu bir hizmet olduğu için marketin sunduğu hizmete para ödersiniz. Aynı şekilde bir restorana gittiğinizde sadece yemek malzemelerine değil, tedarik edilmesine, pişirilmesine, sunulmasına ve hatta tabağına, çatalına, bardağına kadar hepsine para ödersiniz. Bu günümüz toplumunun ekonomik döngüsünün bir gereğidir.

Spesifik olarak, Starbucks’tan bir kahve aldığımızı düşünelim. Kahvenin lezzeti tamamen farklı bir konu, bunu bir kenara bırakalım; ayrıca Starbucks evet ucuz bir yer de sayılmaz, fakat kahvenin yanında sağladığı müşteri odaklı yaklaşımı ile performansını oldukça yükselttiğini söyleyebiliriz.

Bir Starbucks’ı incelerseniz eğer müşteriye daha fazlasını sunmaktan kaçınmadığını farkedeceksiniz. Öncelikle diğer işletmelerin neredeyse hiçbirinde olmayan bir zaman geçirme özgürlüğüne sahipsiniz burada. Gidip bir kahve aldıktan sonra saatlerce zaman geçirseniz psikolojik bile olsa bir baskı hissetmezsiniz üzerinizde. Bir restorana giderseniz eğer yemek yedikten sonra çaylar içilsin hesaplar ödensin masa boşaltılsın gerekliliği doğar bir anda. Bir kafeye gittiğinizde de çoğunlukla bir şeyler yiyip içmediğiniz zaman üzerinizde “bir şey almıyorsan kalk” baskısı oluşmaya başlar.

Zaman geçirmekle bağlantılı olarak, bir Starbucks’ta ders çalışmak, ödev yapmak, bilgisayar üzerinden yapabileceğiniz çalışmaları yapabilmek oldukça mümkündür. Hatta birçok şubesinde çoklu prizler bulunan çalışma masaları da mevcut.

Hizmet alıyoruz derken kastettiğimiz hizmetlerden bir tanesi de ücretsiz interneti. İnternetim var diyen birçok yerde internet ya hiç çalışmıyordur ya da çok yavaştır. Fakat hiç kimseye şifre sormadan ilk seferinde bir hesap oluşturarak ya da Facebook hesabınızla giriş yaparak tüm Starbucks mağazalarında internete bağlanabilirsiniz.

Gerçekten Pahalı Mı?

Kısaca cevap vermek gerekirse ödediğiniz fiyata göre aldığınız ürün ve hizmet performansı oldukça yüksek. Herhangi bir yerde 5 TL’den daha uygun fiyata kahve içmeniz pek mümkün değildir fakat birbirinden çeşitli kahveleri günümüzde Starbucks’tan az önce bahsettiğimiz tüm hizmetlerle birlikte en büyük kahve boyları da dahil 8 ile 14 TL arasında içebilirsiniz. Yorum sizin.

Karalamalardan Uzak Durmak Gerek

Tüm bunları yazarken hiçbir reklam amacının olmadığını belirtmekte fayda var. Burada dikkat çekmeye çalıştığımız nokta özellikle sosyal medya siteleri üzerinden yapılan karalamaların, kötülemelerin bizce haksız taraflarının olduğudur. Eleştiri çok sevdiğimiz ve desteklediğimiz bir yöntemdir fakat bunu doğru şekilde yapmak gerekir.