İnternet konularına ilgili olan kişiler bazı yerlerde SaaS terimini duymuş, görmüş olabilirler. Aslında hepimizin bir şekilde haşır neşir olduğu bu servisleri sıklıkla kullanıyoruz fakat yabancı bir terim olması ve dilimize de pek yatkın olmaması nedeniyle SaaS ismiyle pek duymuyoruz. Peki SaaS neyi ifade eder?

SaaS, açılımı “Software as a Service” olan, Türkçe “Hizmet olarak yazılım” anlamına gelen bir terimdir. Adından da anlaşılabileceği üzere bir yazılımın ürün olarak değil, bir hizmet olarak sunulmasını ifade eder. Ürün olarak sunulan yazılımlara ise “Software as a Product (SaaP)” ya da Türkçe haliyle “Ürün olarak yazılım” ismi verilir.

Bu iki terim arasında ürün – hizmet farkından doğan temel farklılıklar vardır. Yazılımın ürün olarak sunulması aslında daha eski bir yaklaşımdır. Örneğin siz firmanıza bir muhasebe yazılımı satın alabilirsiniz. Fakat bu yazılımın çalıştırılmasına dair her türlü altyapıyı kendiniz kurar, yürütür, bakımlarını siz yaparsınız. Bu yöntem ürün olarak yazılım yöntemidir. Fakat bu muhasebe yazılımının online ortamda sizlere bir hizmet olarak sunulması da mümkündür. İnternet tarayıcınızdan bir firmanın sunduğu servisi kullanabilir, yine bir önceki ile aynı özellikleri kullanabilirsiniz. İşte buna da hizmet olarak yazılım, yani SaaS denir.

Günlük hayatta kullandığımız birçok SaaS mevcuttur. Gmail, Yahoo, Outlook gibi mail servisleri SaaS’ların başında gelir. Yine bu firmaların bulut depolama hizmetleri, harita uygulamaları ve online ortamda kullandığımız daha birçok araç bir SaaS olarak adlandırılabilir. Ayrıca Facebook, Twitter, Instagram, Google+ ve Pinterest gibi sosyal medya siteleri de bu kategoride değerlendirilebilir. Ancak SaaS bu gibi ücretsiz servislerle sınırlı değil. İnternet üzerinde birçok firma farklı ihtiyaçlara uygun gerek bireysel kullanım gerekse de kurumsal ihtiyaçlar için sayısız çözüm sunuyor.

SaaS’ın Avantajları

Bakım ve Güncelleştirmeler: Hizmet olarak aldığınız yazılımda firma altyapıyı sizler için kurduğu için bu altyapı üzerinde hizmet kalitesini yükseltebilmek adına gerekli altyapı çalışmalarını kendisi yapar. Bakımlarını yürütür, gerekli güncelleştirmeleri uygular. Herhangi bir arızaya karşı yazılımı sürdürebilmek için yedek bir cihaz ihtiyacınızı düşünmeniz gerekmez.

Destek ve Yardım: Ürün olarak satın aldığınız bir yazılımda çoğunlukla yazılım firması zaman içerisinde yaşadığınız sorunlara ve yardım ihtiyaçlarınıza cevap veremez, destek garantisi sunmaz. Fakat aldığınız hizmet devam ettiği sürece günlük problemlerinize çözümler sunan muhataplar bulabilirsiniz.

İhtiyaca Yönelik Çözümler: SaaS sunan bir firmada genellikle farklı paketler yer aldığını görürsünüz. SaaS firmaları artan ihtiyaçlara yönelik doğru bütçeyle doğru pakedi seçebilme olanağı sunar sizlere. Düşük ihtiyaçlarınız için daha ekonomik paketleri seçebilirsiniz. Ayrıca zamanla sizin ya da firmanızın aldığınız hizmette daha yüksek bir kapasiteye, yeni özelliklere ihtiyacı olursa kolaylıkla diğer paketlere de geçiş yapabilirsiniz. Hem de yine bu geçiş sürecini ve alt yapıda yapılması gereken iyileştirmeleri düşünmeden.

Mobil ve Kolay Ulaşılabilir: Bir yazılımı kendi bünyenizde barındırdığınız zaman bu yazılımın sunduklarına ulaşma imkanınız da daha kısıtlı olur. Firma kendi ağı üzerinden çalışanlarına ulaştırdığı yazılımı firma dışından ulaşmanız çoğu zaman kolay değildir hatta imkansızdır. Fakat online olarak aldığınız hizmetler genellikle yalnızca internet bağlantısı ve bir de internet tarayıcısına ihtiyaç duyarlar. İnternete bağlanabildiğiniz her yerden bilgisayarınız, tabletiniz ve hatta telefonunuz üzerinden bile bu hizmetlere ulaşabilirsiniz.