Yapılan araştırmalar sürekli kullandığımız bilgisayarlarımızda özellikle de klavye kısımlarında yüksek oranlarda bakterilerin var olduğunu ve bu bölgelerin hiç de hijyenik olmadıklarını gösteriyor. Fakat basit birkaç temizlik yöntemi ile büyük oranda temizlik sağlayabiliriz.

Günlük hayatta sık sık yıkasak bile ellerimizden ve çevremizden gelen kirler bilgisayarımız üzerinde birikebiliyor. Elimizdeki tüm kiri farkında olmadan klavye etrafına bulaştırabiliyoruz. Dizüstü bilgisayarımızı koyduğumuz yerin temiz/kirli olması da durumu etkileyen bir diğer faktör. Yapılan araştırmalar sık kullanılan klavyelerin üzerinde bir tuvalettekinden daha fazla bakteri olduğunu gösteriyor. Ancak birkaç basit yöntem ile bilgisayarlarımızın dış temizliğini kolaylıkla sağlayabiliriz. İşte dizüstü bilgisayar temizliğini yaparken uygulamamız gereken adımlar.

Öncelikle bilgisayarımızı kapatmalı, şarj cihazını bilgisayardan çıkartmalıyız.

Sonrasında bilgisayarımızın üzerindeki tozları uzaklaştırmamız gerekiyor. Yumuşak bir bez yardımı ile ya da toz almak için satılan fırçalar yardımı ile çok fazla bastırmadan bilgisayarın hem dışında hem de ekran ve klavye bölgelerinde bulunan tozları süpürmeliyiz. Silmeye geçmeden önce bu işlem ile fazla tozları uzaklaştırabilir ve silerken özellikle ekranın çizilmesini engelleyebiliriz.

Bilgisayarımızın tozunu aldıktan sonra bir başka temiz ve yumuşak bir beze elektronik eşyalar için satılan temizlik spreylerinden sıkıp ekran, klavye ve dış kasa bölgesini temizlemeliyiz. Bu temizlik sıvıları, temizleme özellikleri dışında uçucu sıvıları sebebiyle elektronik cihazlar için önemlidir. Temizlik yaparken çok az nemli bez de kullanabilirsiniz fakat bilgisayarınızın deliklerinden içine su kaçmaması çok önemlidir. Bu riski almamak için uçucu spreyleri tercih ediyoruz. Silme işleminizin ardından temizlik sıvısının hızla uçup bilgisayar üzerinde kalmadığını göreceksiniz.

Bilgisayarımızı silerken özellikle tuşların etraflarına özen göstermeliyiz. Kir yoğunluğu en çok bu tuşların etrafında ve girintili çıkıntılı bölgelerde fazla olur.

Ayrıca bilgisayarınız garanti kapsamında iken bilgisayarınızın kimliği niteliğindeki, alt kısımda bulunan etiketin silerken zarar görmemesine dikkat etmelisiniz. Fazla ıslak bir bez ile, sert şekilde silmek etiket üzerindeki seri numarası gibi bilgilerin silinmesine neden olabilir.

Bahsettiğimiz temizlik sıvısı, fırça ve mikrofiber bezler bir set halinde birçok elektronik mağazasında ve hatta elektronik bölümü olan süpermarketlerde çok uygun fiyatlarla satılmaktadırlar. Bir set edinip haftada en azından 1 defa, bu bahsettiğimiz genel temizlik işlemlerini uygulayabilirsiniz.