Bulut depolama hizmetleri hayatımıza yıllar önce girmiş olsa da zaman geçtikçe bu hizmetlere duyduğumuz ihtiyaç daha da artıyor. Günlük yaşantımızda gerek dosyalarımızı bir yerde yedeklemek, gerek bir yerden diğerine aktarımı yapabilmek gerekse de başkalarıyla paylaşabilmek için en iyi ve en pratik çözümlerden bir tanesi bulut depolama hizmetleri. Online ortamda dosyalarınızı depolamanızı sağlayan bulut depolamayı belli kapasitelere kadar ücretsiz sunan birçok servis var. Biz de sizler için bu servisleri ve ayrıntılarını derledik.

Google Drive

Google’ın sağladığı servislerden bir tanesi de Google Drive. Google Drive özellikle android kullanıcılarına Gmail hesapları ile birlikte sunulsa da herkes bir Gmail hesabı açarak bulut hizmetinden faydalanabilir. Google Drive, Gmail hesabı olan herkese 15 GB ücretsiz depolama imkanı veriyor. Fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi rahatlıkla bu hesabınızda saklayabilirsiniz.

Drive, kişisel kullanım için kuşkusuz en iyi bulut çözümlerinden bir tanesi. Arayüzü ve içine entegre uygulamaları ile oldukça kullanışlı ve sadece bir depolama hizmetinden çok daha fazlasını sunuyor. Office belgelerinizi online ortamda rahatlıkla oluşturabilir, görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Google Drive’dan daha fazla alan sahibi olmak isterseniz an itibariyle fiyatlar şu şekilde:
100 GB yıllık 57,9 TL
1 TB yıllık 289,9 TL
2 TB aylık 57,99 TL
10 TB aylık 289,99 TL
20 TB aylık 579,99 TL
30 TB aylık 869,99 TL

drive.google.com

Microsoft OneDrive

Bir diğer popüler bulut deporlama hizmetlerinden bir tanesi de Microsoft’un sunduğu OneDrive. Microsoft Outlook hesabınızla 5 GB ücretsiz depolama alanı elde edebiliyorsunuz. Ayrıca OneDrive üzerinden de Office programları ile yeni dosyalar oluşturabilir, daha önceden oluşturduğunuz dosyalarınızı görüntüleyip düzenleyebilirsiniz. Bunlar için de bilgisayarınızda herhangi bir Office programının kurulu olmasına gerek yok.

OneDrive üzerinden daha fazla depolama alanı isterseniz 50 GB için aylık 9 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak bilgisayar, tablet ve telefonlarınız için office programı lisansları ile birlikte paketleri de mevcut. Yıllık 249,9 TL karşılığında toplamda 1 TB bulut depolama alanı ve 1 bilgisayar, 1 telefon ve 1 tablet için Office programlarını edinebiliyorsunuz. Yıllık 329,99 TL karşılığında ise aynı lisansları 5 kullanıcı için almanız mümkün. Yani 5 kullanıcı için 1’er TB depolama alanı, 1’er bilgisayar, tablet ve telefon lisansı edinebilirsiniz.

onedrive.live.com

Box

Box, 10 GB’lık bir ücretsiz alan sunan bir diğer hizmet. Ücretsiz plan ile üyeliği öncelikle “Get Started”, daha sonra da “Individual Plans” kısmında bulabilirsiniz. 100 GB’lık depolama alanı almak isterseniz de aylık 45 TL ödemeniz gerekli.

box.com

Yandex Disk

Rusya merkezli, Türkiye’de de ofis açıp çalışmalarını yürüten arama motoru Yandex, 10 GB’lık ücretsiz bir bulut depolama hizmeti sunuyor. Yandex Disk üzerinden de Office dosyalarını kullanmak mümkün.

Depolama alanınızı arttırmak isterseniz şu planlar da mevcut:
+10 GB yıllık 10$
+100 GB yıllık 20$
+1TB yıllık 100$

disk.yandex.com.tr

Dropbox

Popüler bulut hizmetlerinden Dropbox, diğerleriyle karşılaştırıldığında az bir depolama hizmeti verse de tercih edilebilir seçeneklerden bir tanesi. Dropbox, üye olanlara 2 GB ücretsiz depolama alanı veriyor. 1 TB’lık paket isterseniz de fiyatı yıllık 99$.

dropbox.com