Dünyada bizlere çok ilginç gelecek meslekleri yıllardır yapan insanlar var. George Aldrich isimli kimyager de bunlardan bir tanesi. 44 yıldır NASA’da kimyasal uzmanı olarak çalışan Aldrich’in görevi uzaya gönderilecek tüm nesneler üzerinde toksiklik testi yapmak. Fakat sadece bununla da sınırlı değil. Aldrich’in mesleğini asıl ilginç yapan şey ise aynı zamanda nesneler üzerinde koku testi yapması. Yani tüm nesneler önce onun ve diğer bazı gönüllülerin koku testinden geçiyor.

George Aldrich, NASA’nın koku panelinde gönüllü olarak çalışıyor. Panel çalışmaları kapsamında uzaya gönderilmeden önce tüm öğelerin kokularını test ediyor ve kokusu hoş olmayan, astronotları rahatsız edebilecek/iğrendirebilecek veya onların görevlerini ve çalışmaları sırasındaki üretkenliğini riske atabilecek kokuların var olup olmadığını kontrol ediyor.

Üstelik bu görev NASA çalışmaları için oldukça önemli bir rol oynuyor. Çünkü görevi sadece zehirli gazları tespit etmekle sınırlı değil. Biraz önce de belirttiğimiz gibi herhangi kötü bir koku astronotlara görevlerini zindan edebilir. Bu nedenle kapalı bir alanda rahatsızlık verebilecek herhangi bir kokunun tespiti için test yapıyorlar.

Test Nasıl Yapılıyor?

Test, NASA’nın uzaya göndermeyi planladığı nesnelere uygulanıyor. NASA’nın koku panelinden 5 gönüllü teste katılıyor.

Test öncesi bir hemşire gönüllüleri muayene ediyor ve gönüllülerin herhangi bir hastalığının olmadığından ve koku yeteneklerinin kaybolmadığından emin oluyor.

Gönüllüler kokladıkları nesnelerin nasıl göründüğünü göremiyorlar. Teste neredeyse tamamen kör bir şekilde giriyorlar. Bu sayede nesnelerin görünüşlerinden etkilenmiyor, görünüşün onları yanıltmasına izin verilmiyor ve objektif bir karar verebiliyorlar. Gönüllüler kokladıkları nesnelere 0’dan 4’e kadar puan verdikten sonra eğer nesnenin ortalama puanı 2.5’u geçerse nesne testten geçememiş oluyor.

Varsayımlar Hep Doğru Çıkmaz

Aldrich yaşadıkları bir olayı anlatarak koku panelinin nasıl önemli olduğunu gösteriyor. Koku testlerinde NASA, koku testinden ayrı ayrı geçen velcro (cırt cırt) kayışlarının birleştiğinde de sorun yaratmayacağını düşündü. Fakat uzaya gönderdiklerinde astronotlardan bir tanesi cırt cırtı açtı ve velcro kayışlarının birbirine temas halindeyken toksik etki yarattığını gördüler. Sonucunda ise bütün ortama astronotları gerçekten iğrendiren bir koku yayıldı.

Koku Paneli Nasıl Kuruldu?

NASA’nın koku paneli, 27 Ocak 1967 tarihinde, Apollo’nun Satürn görevi için yapılan ilk simülasyonlarından bir tanesi çok kötü bir şekilde sonuçlandığında kuruldu. Yaşanan korkunç kazada, aniden parlayan alev, uzay aracının prototipini yuttu ve 3 astronotu öldürdü.

Bu trajedik olayın ardından NASA, böyle bir şeyin tekrar yaşanmaması için çalışmalara başladı. Uzay ajansı, tüm nesneleriçin daha kapsamlı malzeme testleri uygulamaya karar verdi. Bu testlerin ilki yanmazlık testi idi. Testler arasında altıncı sırada ise koku testi yer alıyordu. Artık bu testler uzaya gönderilecek tüm yeni nesneler için uygulanıyor.

Snoopy

NASA, güvenlik üzerine yaptığı çalışmalara dikkat çekmek için kendine bir figür arıyordu. Bu figür, Amerika’da orman yangınlarına dikkat çekmek için kullanılan önemli bir çizgi karakter olan Smokey Bear gibi mükemmelliği ve güvenliği temsil etmeliydi. Ünlü çizgi karakter Snoopy’nin yaratıcısı Charles Schulz hala hayatta iken NASA, Snoopy’i kullanıp kullanamayacaklarını sordu. Büyük bir uzay hayranı olan Schulz’ın onayı ile Snoopy’e küçük bir uzay kaskı ve bir de oksijen paketi koyarak NASA’nın figürünü oluşturdular.

George Aldrıch

George Aldrich, NASA’daki kariyeri boyunca 800 koku testine katıldı. Bu üstün hizmetlerinden ötürü, astronotların güvenlik alanında mükemmeliyet ödülü olarak tasarladığı uzay ajansının Silver Snoopy Sniffer (Gümüş Snoopy Koklayıcı gibi kabaca çevrilebilir. Snoopy, ünlü bir çizgi karakter.) ödülünü de aldı.

Aldrich, uzaya giden hemen her şeyi kokluyor ve muhtemel tehlikeleri başından engellemek için çalışıyor. Fakat kendisinin koklamadığı ve mecburen uzaya giden bir tek koku var: o da insan. George Aldric, “İnsanoğlu kötü kokuyor ve bu konuda yapabileceğimiz pek de bir şey yok.” diye belirtiyor.

Ayrıca Science Channel’ın George Aldrich’in yaptığı işi anlatan videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.