Mobil oyunların yüksek başarıları reddedilmez bir gerçek. Yüzbinlerce, milyonlarca indirmeye erişen oyunların sayısı hiç de az değil. Peki mobil oyunlar böyle büyük kitlelere ulaşıyorken, bu başarının altındaki kilit noktalar neler?

Pratiklik: Akıllı telefon satışlarındaki patlama ve sosyal ağların büyümesi mobil oyun yükselişinin en önemli sebeplerinden bir tanesi. Herkesin cebinde, her an bir telefon var: evde, işte, alışveriş merkezinde, otobüste… Telefon dışında hiçbir elektronik aleti yanımızda taşımak, kullanmak bu kadar kolay değil. Oyunların çoğu tek elle bile oynanabiliyor. İşte bu pratiklik mobil oyunların hızlı yükselişini tetikliyor.

İnsanlarla oynama imkanı: İnsanlar birlikte oynamayı severler. Çoğu insan hala daha küçüklüklerinde mahalle aralarında komşularıyla oynadığı futbol maçlarının verdiği keyfi, hırsı unutamaz. O gerçekten birilerine karşı hissedilen rekabet duygusunu yazılımın yapay zekasına karşı hissetmek mümkün değil. Mobil oyunlar sosyal ağların da katkıları ile arkadaşlarınızla ortak oyun imkanı sunuyor. Arkadaşlarınızla birlikte oynayabilir, skorlarınızı karşılaştırabilir, onlarla yarışabilirsiniz.

Ücretsiz oyunlar: Uygulama mağazalarında yer alan oyunların birçoğu ücretsiz. Anında ücretsiz olarak indirip oynamaya başlayabiliyorsunuz. Mobil oyunlar genellikle gelirlerini oyun içi satın almalardan ya da reklamlardan elde ediyor. Bu da oyunları herkes için erişilebilir yapıyor.

Ödül sistemi: Bizler ücretsiz hediyeleri ödülleri severiz. Oyunlar da bu sevgimizi kullanıp normalde oyun içi satın almalarla ücretli olan bazı öğeleri oyunda belli aralıklarla online olmanız karşılığında ödül olarak veriyor. Böylelikle daha fazla online oyuncu sayısına ulaşabiliyor.

Güncel: Mobil oyunlar, bilgisayar/konsol oyunlarına göre çok daha güncel ve dinamik bir yapıya sahip. Kimi oyunlar özel günler için bile güncelleme alıyorlar. Yapımcılar oyuna olan ilgi ne kadar fazla olursa oyunu o kadar fazla güncelleme ile besleyerek oyuncuların sürekli yeni bir şeyler bulabilmelerini sağlıyorlar.