İnsanlar hayatın birçok noktasında kendi kişilik yapıları doğrultusunda davranışlar gösterirler. Seçimler, yönelimler ve verilen tepkiler insanlar hakkında çeşitli fikirler edinmemiz için ipuçları verir. Özellikle iş görüşmelerinde adaylar hakkında bu ipuçlarını yakalayabilmek için firmalar farklı stilde sorular sorarlar. Peki, bilgisayarınızda hangi internet tarayıcısını kullandığınız sizin hakkında nasıl bir fikir veriyor olabilir? İnternet tarayıcınız ile iş yaşamınızdaki başarınız arasında bir bağlantı olabilir mi?

Birkaç yıl önce yapılan küçük çaplı bir araştırma bu fikri destekler nitelikte sonuçlar çıkarmış. Farklı kaynaklarda da sonuçlar üzerinde çeşitli yorumlar oluşturulmuş fakat birazdan anlatacaklarımız bir kesimin pek de hoşuna gitmeyebilir. Araştırma özünde şu sonuca bağlanıyor: Mozilla Firefox ya da Google Chrome kullanan kişiler, Internet Explorer (Microsoft Edge) ya da Safari kullanan kişilerden, iş yaşamında, daha başarılı oluyorlar.

Neden?

Kabaca bir genelleme yaptığımız zaman aslında dört tarayıcı grubunun da sundukları ve gösterdikleri performansları birbirinden çok da uzakta değil. Ancak araştırmanın böyle bir sonuca bağlanmasını sağlayan neden; Explorer ya da Safari tarayıcılarının hali hazırda bilgisayarınızı aldığınızda yüklü olarak gelmesi, fakat Chrome ve Firefox’un ise tamamen bir tercih üzerine internetten indirilip yüklenmesi.

Araştırma tabii ki sağlam temelleri olan, akademik bir araştırma değil. Herkes için de doğru olduğu söylenemez. Ancak arkasında yer alan fikir ilginç ve güzel. Explorer ve Safari grubu çoğunlukla bilgisayarla birlikte yüklü geldiği için kullananlardan oluşuyor. Chrome ve Firefox ise var olandan memnun kalmamış, var olanla yetinmemiş ya da yeni alternatifler arayarak farklı seçeneklere yönelmiş kişiler. Bu davranış biçimi ise sadece basit bir yazılım seçimi ile sınırlı kalmıyor iş yaşamının tümüne az ya da çok yansıyor. Araştırma grubundan elde edilen verilere göre ise daha başarılı olabiliyor ve bulundukları pozisyonlarda %15 daha uzun süre kalabiliyorlar.
The Economist’te araştırma hakkında yapılan yorumda ise şöyle bir ifade yer alıyor:

This may simply be a coincidence, but Evolv’s analysts reckon that applicants’ willingness to go to the trouble of installing a new browser shows decisiveness, a valuable trait in a potential employee.

Bu (Bahsettiğimiz araştırmanın sonucu) sadece bir tesadüf olabilir ama Evolv’un (Araştırmayı yapan firma) analistleri, yeni bir tarayıcı kurma zorluğuna rağmen istekli davranmanın (Var olanla sınırlı kalmayıp tercih yapmanın) potansiyel bir çalışan için değerli bir özellik olan “kararlı” olmayı gösterdiğine dikkat çekiyor.

Aynen burada dediği gibi araştırma sonuçlarında tesadüfi etkiler de söz konusu olabilir. Sonuçta siz tercihinizi de Explorer ya da Safari’den yana kullanmış olabilirsiniz. Ancak işin özünde çıkarmamız gereken ders seçimler yapmanın, hazır önümüze sunulanlarla yetinmeyip daha iyisini bulma/edinme zorluğuna katlanma isteğini göstermenin ve isteklerimiz konusunda kararlı olmanın ne kadar önemli olduğudur.

Kaynak

  1. Pries, K. H., Dunnigan R. Big Data Analytics: A Practical Guide for Managers. CRC Press. 5 Şubat 2015.
  2. H. E. How might your choice of browser affect your job prospects? The Economist. 11 Nisan 2013. https://www.economist.com/the-economist-explains/2013/04/10/how-might-your-choice-of-browser-affect-your-job-prospects. 16 Mayıs 2018 tarihinde erişildi.