IMDB, geçmişten günümüze tüm dizi ve film bilgilerinin yer aldığı, film ve dizilerin kullanıcılar tarafından 10 üzerinden puanlandığı ve yorumlandığı bir internet sitesi. Bu puanlamalar çok büyük bir data oluşturuyor ve film değerlendirmesinde, filmlerin 10 üzerinden bir skalaya yerleştirilmesinde ve sıralanmasında kullanılıyor. Biz de IMDB puanlamasına göre en iyi 250 film içerisinde yer alan Türk filmlerini inceledik.

IMDB’de binlerce farklı dizi ve film yer alıyor. Kullanıcılar bu filmlere 10 üzerinden puan verebiliyorlar ve verdikleri puanların ortalaması alınarak filmin net puanı hesaplanıyor. Bu puanları kullanarak IMDB, Top 250 adını verdiği en iyi 250 film listesini hazırlıyor. Bu liste sürekli güncel tutuluyor, yani güncellenmesi belli bir periyoda bağlı değil. Bir film çok beğenilip yüksek puan alırsa anında o listeye girebilir. Ama bazı şartlarla tabii. Puanlamanın sağlıklı bir veri sunduğundan emin olmak için bir filmin bu listeye girmeden önce 25 binden fazla değerlendirme alması gerekiyor.

Bu en basit şarttı. Ayrıca IMDB oylamanın sağlığını tehlikeye atmamak için gizli bir algoritma kullanıyor. Bu algoritmanın amacı ile listeleri çeşitli sabotelerden, boykotlardan korumak ya da tam tersi bir filmin yapay olarak tepeye taşınmasını engellemek. Yani Top 250 listesindeki birçok filmden daha iyi puan almış birçok filmi hatta Türk filmlerini görebilirsiniz ancak hepsi bu algoritmadan geçip listeye giremiyor. (Not: Art niyet aramadan bu prestijli film sitesine güvenmekte fayda var.)

127- Babam ve Oğlum

Listenin 127. sırasında Babam ve Oğlum yer alıyor. 2005 yapımı filmi Çağan Irmak yazıp yönetti. Ege’deki bir köyden okumak için ayrılan bir kişinin 12 Eylül darbesi arka planında oğluyla beraber çiftliğe, babasının yanına, geri dönüşünü ve yaşadıklarını anlatan dram filmi. Film, IMDB’de 60 binden fazla oy alarak 8.4 puan ortalamasına ulaştı.

https://www.imdb.com/title/tt0476735/

184- Eşkıya

IMDB Top 250 listesinin 184. sırasında yer alan film ise Eşkıya. 1996 yapımı filmi Yavuz Turgul yazdı ve yönetti. 50 binden fazla oy alarak 8.3 puan ortalamaya ulaştı. Film, 35 yıl sonra hapisten çıkan bir eşkıyanın köyüne dönünce hapse düşmesine en yakın arkadaşının sebep olduğunu anlaması ile başlıyor. Eşkıya, 35 yıl önceki aşkı ile İstanbul’a kaçan arkadaşının peşinden intikam ile gidişini anlatıyor.

https://www.imdb.com/title/tt0116231/

Kaynak: Top Rated Movies