Hindistan cevizi, C vitamini ve mineraller açısından zengin bir meyvedir. Daha çok kurutulmuş halini tatlılarda tüketiyor olsak da doğrudan taze meyvesini de tüketmek mümkündür. Sert bir kabuğa sahip olan hindistan cevizini en iyi şekilde kabuğundan nasıl ayırabileceğimizi ve afiyetle yemeye hazır hale getirebileceğimizi anlatıyoruz.

Hindistan cevizinin tazeliğini hafifçe sallayarak anlayabilirsiniz. İçinde hala suyu varsa bu tazeliğinin bir göstergesidir. Özellikle meyvesini alırken içi sulu olanları tercih etmek daha doğru olacaktır. Hindistan cevizi sütü denilen şey bu içindeki su değildir. Sütü, içerisindeki yenilebilir beyaz kısımdan elde edilir.

Hindistan cevizinin üst kısmında 3 nokta bulunur. Öncelikle bu 3 noktadan bir tanesini sivri bir şiş ya da bıçağın uç kısmı ile delip içerisindeki suyu bardağa ya da bir kaba boşaltmalısınız. Hindistan cevizi suyunu bekletmeden tüketmelisiniz. İsterseniz olduğu gibi içebilir ya da tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

İçerisindeki suyu boşalttıktan sonra kabuğuna kalın ve büyük bir bıçağın sırt kısmı ile yavaş yavaş vurarak çatlaklar oluşturulmalıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken fazla kuvvet uygulayıp paramparça etmekten kaçınmaktır. İçindeki yenilir kısmı büyük parçalar halinde alabilmek için yavaş yavaş vurarak belli bölgelerden kabuğun ayrılması sağlanmalıdır.

Bu yöntemle parçaları ayırıp yenilir beyaz kısmına ulaşılır. Daha sonra bu kısmı da kabuğundan bıçak yardımı ile ayırabilirsiniz.