Yazın son ama en sıcak ayındayız. Ağustos ayında tatilciler sahil bölgelerine akın ediyorlar fakat deniz ve kum ikilisinin olmazsa olmazı güneş, cilt için cilt kanserine kadar gidebilen tehlikeleri de beraberinde getiriyor. En iyi çözümlerden bir tanesi ise güneş koruyucu krem ya da losyonlar. Peki bu koruyucular cildi ne kadar koruyor? Güneş kremi sürerken nelere dikkat etmeliyiz?

Koruyuculardaki Faktör Ne Anlama Gelir?

Güneş kremi ya da losyonlarda 20, 30, 50 gibi faktör değerleri belirtilir. Bazı markalarda ise bu değer SPF değeri olarak yazar. SPF (Sun Protection Factor), güneş koruma katsayısı olarak çevrilebilir. Bir kremin güneş ışınlarına karşı ne kadar yüksek bir koruma sağlayacağını ifade eder.

Kaç Faktörlü Güneş Kremi Tercih Edilmeli?

Güneşe karşı iyi bir koruma elde edebilmek için 30 faktör ve üzeri ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor uzmanlar. 30 faktörlü güneş kremleri, çoğu insan için yeterli korumayı sağlayacaktır fakat hassas cilt tipine sahip kişilerin 50 faktörlü ürünleri tercih etmesi daha doğru olacaktır.

Güneş Kremi Ne Kadar Süre Korur?

Güneş kremleri ortalama olarak 2 saat boyunca tam korumalarını devam ettirirler. Bu 2 saat boyunca ürünlerde belirtilen faktör değerlerine uygun koruma sağlarlar. Fakat güneş kremi ya da losyonlarının koruma oranları bu süre sonrasında düşer. Bu nedenle belirli sürelerden sonra tekrar krem sürmenizde fayda olacaktır.

Ne Zaman Korucuyu Sürmek Gerekir?

Özellikle sahilde, güneş altında bir aktivite içerisinde iseniz, güneşleniyor ya da yüzüyorsanız mutlaka ama mutlaka güneş kremi sürmelisiniz. Fakat bununla da sınırlı kalmamalı. Standart bir iş/okul gününde de özellikle yaz aylarında güneş altında kalacağınız zamanlar koruyucu krem sürmelisiniz. Şehirler arası yolculuk yaparken dahi vücudun açıkta kalan bölgeleri yol boyu güneşe maruz kalabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Güneş Kremlerini Ne Sıklıkla Yeniden Sürmeliyiz?

Koruyucular 2 saat sonrasında etkilerini kaybetmeye başlayacakları için eğer yoğun bir güneş altında iseniz 2 saatte bir defa kreminizi yenilemeniz, tekrar sürmeniz önemlidir. Fakat şehir içinde, günlük tempoda bu kadar sık sürmeye gerek yok. Dışarıda kaldığınız zamana göre 1-2 defa sürmeniz yeterli olacaktır.

Vücudumuzun En Çok Tehlike Altında Olan Bölgeleri

Aslında vücudun güneşe karşı açıkta olan her yeri risk altında olacağı için koruyucu krem sürerken yalnızca birkaç bölgeye değil açıkta kalan tüm bölgelere krem sürmek oldukça önemli bir konu. Fakat en çok dikkat etmemiz gereken bölgeler güneşi doğrudan daha dik açılarla alan vücut bölgelerimizdir. Bunların başında baş ve yüz kısımları geliyor: kulakların üst kısımları, yanaklar burun ve alın kısımları güneşten en çok etkilenen bölgelerin başında geliyor. Ayrıca omuz ve sırt kısımları da bir hayli hassas noktalar. Erkeklerde, özellikle seyrek saçlı kişilerde, başın üst bölgesi en çok tehlikede olan bölge. Kadınlarda ise göğüs bölgesi en riskli kısımların başında geliyor.

Güneş Kreminizi Gün İçerisinde Yanınızda Taşıyın

Güneş kremi güneşin zararlı etkilerine karşı en etkili çözümlerden bir tanesidir. Koruyucu losyon kullanımını yaz aylarında ve sıcak bahar günlerinde tam bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu sıcak ve güneşli günlerde mümkünse yanımızda mutlaka güneş kremi bulundurmalı, güneşe maruz kalmadan önce açıkta kalan bölgelerimize sürmeliyiz.