Telefon, bilgisayar, televizyon ve monitör gibi ekran bulunduran elektronik aletlerde teknik özellikler arasında 16 (ya da 16,7) milyon renk derinliğine (renk sayısı ya da renk çözünürlüğü diye de geçebilir) sahip olduğundan bahsedilir. Peki bu renk derinliği neyi ifade eder, nereden gelir?

Sistemi anlayabilmek için biraz gerilere gitmek gerekir. Anaokulu – ilkokulu yıllarından itibaren yaptığımız boyalarda ana renklerin mavi, sarı ve kırmızı olduğunu öğreniriz. Diğer renkler de bu renklerin birbiriyle karıştırılması ile oluşur. Fakat ışıklarda renk sistemi çok daha farklı işler ve ana renkler kırmızı, yeşil ve mavidir. Örneğin boyalarda tüm renkler birbiriyle karıştırıldığında siyah oluşurken konu ışık olunca; hiçbir ışığın olmaması siyah, tüm ana renklerin birden var olması ise beyazı oluşturur.

Ana renklerden bahsettikten sonra bunu asıl konumuza bağlayalım. Ekranlarda gördüğümüz birbirinden farklı renk, aslında ana renklerin birbiriyle karıştırılması ile oluşturulup karşımıza gelir, standartlaşmış bu sisteme ana renklerin baş harfi ile oluşturulmuş RGB [Red (kırmızı), Green (Yeşil) ve Blue (Mavi)] de denir.

Ekranların piksel yapılarını bilirsiniz, ekranda görüntüyü oluşturan en küçük birime piksel denir. Her bir pikselde de kırmızı, yeşil ve mavi renklerini sağlayan, aşağıdaki görseldekine benzer yapılar vardır. Bunlar ekran teknolojisine göre değişiklik gösterebilir fakat ekranlara yeterince yakından bakabilecek imkanınız olsa bu yapılandırmaları görebilirsiniz. Pikseller içerisinde yer alan her bir renk noktası siyah ile kendi renk tonlarının en parlak halleri arasında 256 farklı ton sağlayabilirler. Renk skalası 0 ile 255 arasında numaralandırılır. 0, o noktadan ışık çıkmamasını, siyahı ifade ederken 255 ise en parlak halini gösterir.

Toparlamak gerekirse her bir piksel 255 farklı kırmızı, 255 farklı yeşil ve 255 farklı mavi tonunu her birinin siyah olma durumları ile birlikte sağlayabilir. Tüm kombinasyonların sayısını hesapladığımızda ise ortaya 256 x 256 x 256 = 16777216 renk sayısı çıkar. Yani her bir piksel 16777216 farklı renk tonunu gösterme teknolojisini sağlayabilir. İşte bu yüzden ekranların 16,7 milyon renk sayısına sahip olduğu söylenir.