Singapur Havayolları geçtiğimiz aylarda dünyanın en uzun uçuşunu devreye aldı. Dünyada her gün binlerce uçuş gerçekleşiyor ancak bu uçuşu özel yapan aktarmasız menzilinin bir hayli uzun olması.

Firmanın Singapur’da bulunan merkezi Changi Havaalanı’ndan Newyork’un hemen dışında bulunan Newark Liberty Uluslararası Havaalanı’na düzenlediği aktarmasız uçuşu 10000 milden uzun, 18 saatten fazla sürüyor.

Böyle uzun bir uçuş için gerçekten özel bir uçak gerekli tabii ki. Firma bu uçuşu için Airbus A350-900 tipi uçağının ULR versiyonunu kullanıyor. ULR, “ultra long range” yani “ultra uzun menzil” anlamına geliyor. Bu uçakların standart versiyonunun fiyatı yaklaşık 317 milyon dolar. ULR versiyonu ise standart uçağa eklenen 6300 galonluk ek yakıt tankı ile geliyor. Bu ekleme ise uçağın menzilini 1800 mil daha uzatarak 9300’den 11100’e çıkartıyor. Tabii fazladan yakıt tankı demek yolcu kapasitesinde yüksek oranda düşüş anlamına geliyor.

Singapur Havayolları daha önce 2004 ile 2013 yılları arasında da bu rotada yolcu taşımacılığı yaptı. O zamanlar Airbus’ın A340-500 model uçağını kullanıyorlardı. Bu uçak da 10000 mil mesafede uçabilecek kadar özel bir menzile sahipti ancak yakıtı su gibi tüketen motorları ve yakıt birim fiyatlarının hızlı yükselişi ile Singapur Havayolları bu uçuşlara son vermek zorunda kaldı. Firmanın hesaplamalarına göre yolculardan elde edilen gelir, masrafları karşılamamaya başlamıştı. Singapur Havayolları, bu uçuşu 2013 yılında durdururken Airbus’a, “Eğer bu rotayı daha ekonomik gidebilecek modern bir uçak yapabilirseniz alacağız” dedi. Airbus’ın bu ULR hamlesi ile de uçuşlar Singapur ile Newyork arasında tekrar başladı.

Airbus A350-900 ULR uçağı 219 feet (66.8 metre) uzunluğunda, 56 feet (17 metre) yüksekliğinde. Kanat açıklığı ise 212.5 feet (64.8 metre) genişliğinde.

Üstelik Singapur Havayolları’nda bu özel uçaktan sadece bir tane de yok. Benzer uçakları Singapur merkezlerinden Los Angeles ve San Francisco’ya olan uçuşlarında da kullanıyorlar.

Kaynak: Airbus jet that Singapore Airlines uses on the longest flight in the world