İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan kararla birlikte her yıl 5 Haziran günü tüm dünyada çevre günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl bu özel gün için farklı, ortak bir konu belirleniyor ve çevre ile ilgili önemli bir konu üzerinde duruluyor.

5 Haziran Dünya Çevre Gününe sayılı günler var. Bu yıl ev sahibi Hindistan ve #BeatPlasticPollution (#PlastikKirliliginiYen) etiketi ile dünyadaki fazla plastik kullanımına ve bu plastiklerle doğanın kirletilişine dikkat çekiliyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler Çevre Programı Youtube kanalı üzerinden ilişkilerdeki klişeleşmiş ayrılık konuşmaları canlandırılarak “sorun bende değil, sende” isimli bir video da paylaşıldı.

Dünyada plastik kullanımı yıl geçtikçe hızla artmakta. Tüketime yıldan yıla daha da yönelen dünya, çevre kirliliğini de büyük ölçüde arttırıyor. Özellikle tek kullanımlık ürünler (poşet torbalar; hazır ürün ambalajları; plastik şişe, çatal, bıçak, tabak vb.) çevremizde plastik kirliliğindeki en önemli etkenlerden.
Siz de bugün başlayıp hayatınızdaki küçük değişikliklerle büyük farklar ortaya koyabilirsiniz; hem kendiniz hem de tüm dünya için. Atabileceğiniz en büyük adımlardan bazıları şunlar:
  • Alışveriş merkezlerinde poşet torbalar yerine tekrar kullanabildiğiniz bez çantaları kullanabilirsiniz. Bu bez çantaları birçok yerden çok uygun fiyatlarla edinmek mümkün. Oldukça dayanıklı olmaları nedeniyle de inanılmaz büyük miktarlarda plastik poşetlerin boşa kullanımını engelleyecektir.
  • Günlük yaşamda her defasında yeni bir şişe su almak yerine evde kendi termosunuzu/mataranızı doldurup gittiğiniz yerlere suyunuzu götürebilirsiniz.
  • Kahve zincirlerinden alınan kahvelerle birlikte de büyük bir miktarda plastik atığı oluşuyor. Bu nedenle Starbucks gibi yerlerden kahvenizi alacağınız zaman yine kendi termosunuzu götürebilirsiniz. Artık birçok yerde kahveyi hazır plastik/karton bardaklarda almak yerine termosunuzla almanıza imkan veriyorlar.
  • Kullan-at tabak, çatal, kaşık, bıçak gibi ürünler yerine tekrar kullanılabilir ürünler tercih edilebilir. Örneğin Yemeksepeti’nde yıllardan beri sipariş ekranında isterseniz restoranlardan plastik çatal-bıçak getirmemelerini isteyebildiğiniz bir işaretleme kutusu mevcut. Tabi bu seçeneğin ne kadar aktif kullanıldığını bilmiyoruz fakat yemek siparişini evine veren, evde zaten çatal-bıçağı olan kişiler bu özelliği bilinçli şekilde kullanabilse oldukça büyük bir boşa harcamanın önüne geçilebilir.
Bunlar hayatınızda yapabileceğiniz küçük ama oldukça etkili değişikliklerden yalnızca birkaçı. Siz de Dünya Çevre Günü vesilesiyle hayatınızdaki israflara dikkat edip dünyayı gelecek için daha yaşanabilir bir hale getirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi: worldenvironmentday.global