E-posta kullanımının yaygınlaşması ile birlikte dolandırıcılar istenmeyen mailler ile gelen kutumuzu doldurmaya başladı. Farklı yöntemler kullandıkları e-postalarla size erişmeye çalışan dolandırıcılar, sizden koparabilecekleri her türlü paranın peşindeler. Peki hiç sizi kandırmaya çalışan bir dolandırıcının mailine cevap verirseniz neler olacağını düşündünüz mü?

Dolandırıcıların e-posta üzerinden kullandığı birçok yöntem mevcut. Bunlardan en bilinenleri bir bankanın ya da resmi bir kurumun internet sitesini taklit ederek kişisel bilgilerinizi ele geçirmek, sahte ürün satışı yapmak ve bir de yüksek kar marjı vadeden iş teklifinde bulunmak.

TED konuşmasına katılan James Veitch isimli bir kişi ise mail yoluyla yüksek kar vadeden bir dolandırıcıya cevap vermiş ve karşılıklı konuşmaları başlamış. James Veitch’in bu komik hikayesini anlattığı videoya aşağıdan Türkçe altyazılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bu videoya ek olarak aynı abimizin farklı bir TED konuşmasına ait, mağazalardan gelen güncelleme maillerinden bir tanesine yazmaya karar verdiği cevap ve devamında gelişen yine en az bir önceki kadar komik diyaloğunu içeren videosunu da aşağıda yine Türkçe altyazı seçeneği ile bulabilirsiniz.