Doğalgaz evlerimizde sıklıkla kullandığımız bir yakıt türüdür. Yanıcı bir gaz karışımı olan doğalgazı ocaklarımızda yemek yapmak için, evlerimizi ısıttığımız ya da banyo yaptığımız suyu ısıtmak için kullanırız. Doğalgaz ayrıca kötü kokusuyla da ünlüdür. Biz de bu kokunun peşine düştük ve bu gaz karışımının gerçekten kokup kokmadığını, kokuyorsa da neden koktuğunu kısaca anlattık.

Doğalgaz, yeryüzünün alt katmanlarında doğal olarak bulunan, organik yapıların milyonlarca yıl içerisinde geçirdiği doğal süreçler sonucu oluşan bir gazdır. Aslen, doğal gaz yeryüzünden çıkartıldığı gibi hiçbir işleme tabi tutulmadan kullanılabilir. Doğalgazın yanabilmesi için yeterli miktarda hava ile karıştırılması gerekmektedir.

Doğalgaz, yeryüzünden çıkarıldığı haliyle renksiz ve kokusuz bir gazdır. Bu haliyle herhangi bir şekilde kokusundan varlığını anlamak mümkün değildir. Ancak doğal gaz yanmadığı taktirde zehirleyici olması, ya da birikmiş doğal gazın en ufak bir kıvılcımla aniden alev alabilmesi nedeniyle evlerde ve iş yerlerinde son kullanıcıya sunulmadan önce firmalar içerisine çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku veren gazlar karıştırırlar. Bu kötü koku sayesinde eğer doğal gaz yanmaz ve ocağın açık unutulması ya da herhangi bir yerden kaçak olması durumunda kullanıcılar durumu fark edip önlem alabilirler.

Herhangi bir gaz kaçağını doğalgazın bahsettiğimiz bu kötü kokusu ile farkedebilirsiniz. Bu gaz kaçaklarını umursamamazlıktan gelmeyin. Gaz kaçıran arızalı bir ürününüz olduğunu düşünüyorsanız bir an önce tamir ettirmeli ya da yenisi ile değiştirmelisiniz. Acil durumlar için Alo 187 Doğalgaz Acil hattını arayabilirsiniz.