Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşuyor. Bu nedenle de suyun hayatımız için önemi büyüktür. Özellikle sıcak havalarda ve antrenman sırasında artan terleme ile su ihtiyacı da artar. Ancak tabii ki her şeyin fazlası zarar, suyun da öyle. Aşırı su tüketimi vücuda zarar bile verebilir.

Vücutta her şeyin belli bir denge içerisinde çalıştığını biliyoruz. Bu dengeyi bozacak etkiler bile bir noktaya kadar absorbe edilebiliyor ve vücut tekrar dengesine kavuşuyor. Ancak bu sınırı da aştığınızda ciddi hasarlar oluşabilir. Sıcak havalarda ya da egzersiz sırasında bir şişe su içmeniz vücudunuza gerçekten iyi gelecektir. Ancak nadiren gözükse bile kısa zaman içerisinde aşırı su tüketiminin ciddi yan etkileri olduğu bilinen bir gerçek. Bu durumlar halk arasında su zehirlenmesi olarak adlandırılıyor.

Vücut bazı mineralleri de barındırır. Bu minerallerin çeşitli görevleri vardır. Bunlardan biri olan Sodyumun vücuttaki görevi hücre içi ve çevresi arasındaki su dengesini sağlamasıdır.

Eğer bir kişi bir anda aşırı su tüketirse kandaki Sodyum oranı hızla düşüyor. Sodyum oranı düşünce de hüçre içi ve çevresindeki su dengesi bozuluyor. Çünkü hücre dışı yoğunluğu daha az, hücre içi yoğunluğu daha fazla oluyor. Bu durumda tekrar dengeye gelmek için hücre içine su dolmaya ve beraberinde hücreler şişmeye başlıyor. Özellikle beyin hücrelerinde bu şişme kritik sonuçlar doğurabilir.

Bu tip durumlar yeni doğmuş bebeklerde de görülebiliyor. Vücutları çok ince ve küçük olan bebekler, fazla suyu yönetemeyebiliyor. Bu nedenle de doktorlar yeni doğanlara anne sütü dışında su verilmemesi gerektiğini savunurlar.

Su zehirlenmesi sağlıklı ve genç insanlarda pek sık görülmüyor. Ancak bir kişi çok kısa bir süre içerisinde litrelerce su tüketirse belirtiler başlayabilir. Su zehirlenmesinin ilk belirtileri baş ağrısı, bitkinlik, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca ishal, mide bulantısı ya da kusma da görülebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi konu sadece ne kadar su içtiğinize bağlı değil. Suyu ne kadar bir sürede içtiğiniz de çok önemli. Su tüketimini gün içerisine düzenli bir şekilde yaydığınız takdirde risk çok daha az olacaktır. Fakat yüksek miktarlarda suyu vücudunuz kısa zaman içerisinde yönetemez.

Sağlıklı bir yetişkinin böbrekleri 1 saat içerisinde maksimum 800 mL ile 1 L arasında suyu idare edebilecek kapasiteye sahiptir. Bu üst sınır bir ortalama olmakla birlikte kişiden kişiye değişmesi de normaldir. Bu miktardan fazlasını tüketmek vücutta bazı zararlara neden olabilir.

Ne kadar su içmeniz gerektiğini ise size en iyi vücudunuz söyler. Ancak gerçekten ağır antrenman yapıyor ve çok fazla su ihtiyacı duyuyorsanız en azından Sodyum dengesini de sağlayabilmek için Sodyum içerikli sporcu sularını tüketebilirsiniz. Ancak bunun da fazlasının zararlı olacağını unutmayın.

Kaynak: Hyponatremia caused by excessive intake of water as a form of child abuse