Aslanlarla ilgili bir belgesel izlediğinizi düşünün. Bir sahnesinde bir ceylanı yakalayarak onu canlı canlı yemesine şahit olmuşsunuzdur. Peki hiç düşündünüz mü avlanan hayvanlar canlı canlı yenmesine rağmen neden çığlık atmayarak sessiz kalıyorlar. Bir hayvan olmadığımız için bunu anlamamız kolay değil ama iddialar bu şekilde.

1) Kendi kendine anestezi etkisi

Stresli bir durum meydana geldiğinde ellerimiz terler ve kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi atmaya başlar.  Böyle bir durumda vücutta adrenalin ve endorfin salınımları kana karışarak vücudun ağrı hissetme kabiliyetini azaltmaktadır.

Doğal olarak hayvanlar, acı duymamak için bu hormonları serbest bırakmak için evrimleşmiş olabilirler. Bu hayvanların doğum sırasında doğum sancıları çekmeyerek çığlık atmamalarının da sebebi olabilir.

2) “Aman canım senin de canın çok tatlı” olmaması

Hayvanların nispeten yüksek ağrı eşiklerine sahip olma eğiliminde olduklarını biliyoruz. Bir köpeğin ayağına bir cam parçası batması sonrası topallayarak yürümesine rağmen sesinin çıkmaması. Aynı şeyi insanlarda da görebiliyoruz: bir boksörün uzun yılar boyunca yediği yumruklardan sonra artık yumrukların acılarını hissetmemesi gibi. Sürekli uyarılan reseptörler daha az duyarlı hale gelir ve beyin sinyalleri daha az sinyal göndermeyi öğrenir.

3) Evrimsel adaptasyon

Bazı hayvanlar, yaşam tarzlarından ötürü, diğerlerine göre daha fazla yaralanır. Düşük ağrı eşiği olan hayvanların ağrı ile sürekli olarak dikkatlerinin dağılmaları sebebiyle hayatta kalma olasılıkları da azalmaktadır. Bu durum DNA’larında ağrıyı yok saymaya yardımcı bir özelliği barındırmaları kaynaklı olabilir. Bu durum evrimsel biyolojide adaptasyon olarak adlandırılır.

Örneğin, bazı kuşlar diğer hayvanlara göre daha yüksek ağrı eşiğine sahiptir. Çünkü dallar hayatları boyunca uçarken sık sık vücutlarında kesikler oluşturur. Fakat sürekli uçtukları için havada ağrı sebebiyle dikkatlerini dağıtmazlar. Bazı kuşların aşılara, hatta anestezisiz küçük ameliyatlara tepki göstermediği görülmüştür.

4) Öznel algıların davranışsal tepkileri

Çığlık atmak evrimsel nedenlerden dolayı bazı canlı türlerinde acıya bağlı bir davranıştır. Bu insanlar için değişmez bir durumdur. Birçok hayvan da, bizimkine benzer bir tepki verir. Ama tüm hayvanlar değil. Kaplumbağaların zarar gördüklerinde çığlık atmak yerine başını ve uzuvlarını içeri çekip oturması gibi.