Kendini Türk halkının karbon kağıtlarından bir tanesi olarak tanımlıyor Barış Manço. Yani sözlerinde, şarkılarında geçmişten günümüze Türk kültürünü, tarihini, varlıklarını, değerlerini anlatmaya çalıştığını; şarkılarında Türk kültür kazanına elini daldırıp daldırıp çıkardığını söylüyor. İşte Barış Manço, şarkılarının asıl kaynağını böyle açıklıyor.

Yıllar boyunca hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok farklı ülkesinde milyonlarca seveni oldu Barış Manço’nun. 1999 yılında aramızdan ayrılmasına rağmen şarkıları hala daha söylenmeye, birçok ortamda anıları yad edilmeye devam ediliyor. Kendine özgü tarzı, sözleri, konuşmaları, sevgi dolu oluşu ile her zaman farklı bir yere sahip oldu. Birbirinden güzel ve yer yer de ilginç şarkılarla buluşturdu bizleri. Her şarkının arkasında bir hikaye, bir amaç, bir anı var diyor Barış Manço. O hikayelerden ve anılardan bazılarını bir araya getirip derledik.

Anahtar

Paraya önem vermezdi Barış Manço. Ama paraların üzerinde yer alan kültürel simgelere değer veriyordu. Anahtar isimli şarkısı da zamanın paralarının arka yüzlerinde yer alan kültürel simgelerden oluşuyor ve bu kişiliklere, simgelere dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Bunu da bizlere bir bulmaca yoluyla sunmuş.

Nakaratının sözleri şu dizelerden oluşuyor:

Beş şair bir abide
İki abide bir sultan
Beş sultan bir düşünür
İki düşünür ise bir mimar

Şair: Mehmet Akif Ersoy

Zamanın 100 Türk Lirasının arka yüzünde şair Mehmet Akif Ersoy yer alıyordu.

Abide: İzmir Saat Kulesi

500 Türk Liralık banknotların üzerinde bulunan İzmir Saat Kulesi, şarkıda abide olarak anılıyor. İşte bu yüzden “beş şair bir abide” bulmacanın bir parçası olmuş oluyor.

Sultan: Fatih Sultan Mehmed

İstanbul’un Fatih’inin resmi, 1000 Türk Lirasında bulunuyordu. “iki abide bir sultan”

Düşünür: Mevlana

5000 Türk Liralık banknotun arka yüzünde bulunan ünlü Türk düşünür Mevlana. Bu nedenle de beş sultan bir düşünür diye geçer şarkının nakaratında.

Mimar: Mimar Sinan

Şarkıda bahsedilen son önemli kişilik ise Mimar Sinan. Kendisi 10000 Türk Lirasında yer alıyordu.

Barış Manço ve Fransız Spiker

Barış Manço’nun Anahtar şarkısıyla bağlantılı bir hikayesi daha var. Fransa’da konuk olduğu bir televizyon programında yaşadığı olayı aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

Ahmet Bey’in Ceketi

Bir vakıf adına düzenlenen bir kokteyle davet edilen Barış Manço, öyle bir ortamda giyecek kıyafeti olmadığını anlatıyor. Tam bu sırada Manço’nun Ahmet isimli arkadaşı çıkarmış ceketini vermiş Barış Manço’ya kokteylde giymesi için. Olayın devamını biraz da esprili bir dille “ceketi giydik gömlek uymadı, çıkardı gömleği de verdi” diyerek anlatan Barış Manço’yu baştan aşağı giydirmiş arkadaşı Ahmet. Böyle giyinmiş kuşanmış Manço’yu kokteylde gören insanlar kendisini çok beğenip takdir edince Barış Manço da “tabi Ahmet Bey’in ceketiyle biz de burda yerimizi bulduk” diye esprili bir dille belirtmiş. İşte Ahmet Bey’in ceketi şarkısına ilham veren anı da böyle ortaya çıkmış. Şarkıda anlatılan hikaye ile bu anı doğrudan bağdaşmasa da Ahmet Bey’in ceketini çalışmanın, yardımlaşmanın önemini vurgulayarak aktarmış şarkısına Barış Manço.

Arkadaşım Eşek

Barış Manço, Arkadaşım Eşek şarkısında dünyaca ünlü Bremen Mızıkacıları isimli çocuk klasiğinden ilham aldığını belirtiyor. Romanda bir köpek, bir kedi ve bir horozun yanında yer alan eşeği baş röle alarak arkadaşlığın ve dosluğun önemini anlatan güzel bir çocuk şarkısı çıkmış ortaya. Üstelik şarkının klibini de Almanya’nın Bremen kasabasında, Bremen Mızıkacılarının heykelinin bulunduğu bölgede çekmişler.

Nane Limon Kabuğu

Türk halkının o kültür kazanından çıkmış bir diğer Manço şarkısı da Nane Limon Kabuğu’dur. Geçmişimizde yeri olan, annelerimizin ninelerimizin her hastalıkta demlediği nane limonun önemli etkisini konu aldığı şarkısında bunları tatlı bir dille yeni kuşaklara da anlatma amacı güttüğünü belirtiyor Barış Manço.