Malumumuz, ülkemizde yakıt bir hayli pahalı. Yüksek vergilerle bir araba sahibi olmak zaten zorken bir de araba aldıktan sonra deposuna yakıt koyabilmek daha da zor oluyor. Araçlar da yakıtları su gibi bitiriyorlar. Bunlara karşı elimizden pek bir şey gelmediği için en azından basit bazı uygulamalarla yakıt tüketimini azaltmaya çalışabiliriz. Araçların marka, model, motor özelliklerine hiç girmeden kullanım sırasında yapılanlardan hangileri yakıt tüketimini arttırıyor hangileri azaltıyor bunları sıraladık.

1- Klima Kullanımı

Klimalar aracın yakıtını tüketir. Araçlarda iki tip havalandırma vardır, aynı evlerde olduğu gibi. Birincisi evlerimizdeki vantilatörün görevini görür. Dışarıdan aldığı havayı içeriye üfler. İkincisi ise evlerimizdeki klimalara benzer çalışır. İçeriye üflediği havayı sizin belirlediğiniz sıcaklıklara uygun olarak iklimlendirir, öyle size sunar. İşte havalandırma sisteminin klima modunda çalıştırılması yakıt tüketimini arttırmaktadır. Araçlar, içeriye verecekleri havayı ısıtmak veya soğutmak için yakıt kullanırlar. Gerekli olmayan durumlarda klimayı kapatmak yakıt tüketimini azaltacaktır.

2- Çok Hızlı ya da Çok Yavaş Gitmek

Araçlarda birim kilometrede harcadıkları yakıt miktarlarının bir optimum noktası vardır. Belli bir hızda aracın yakıt tüketimi en aza iner. Bu hız, araca göre değişmekle birlikte ortalama 70-80 civarlarındadır. Aracın optimum hızın altında ya da üstünde sürülmesi yakıt tüketimini arttırıcı etki yapar.

3- Fazla devirde ya da düşük devirde kullanmak

Motoru “bağırtmamak” gerektiği söylenir hep. Bu, yakıt tüketimi için de önemlidir. Aracın çok yüksek ya da çok düşük devirde çalıştırılması daha fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. Aracı bağırmayacak şekilde uygun devir aralığında tutmak, vites geçişlerini zamanında yapmak önemli.

4- Lastiklerin şişik olmaması

Mevsim ve yol koşullarına göre lastiklerin ideal şişkinlik seviyeleri vardır. Kış mevsiminde ve yağmurlu yollarda lastiklerin çok şişik olmaması tercih edilir. Bu, aracın yola tutunma kabiliyetini arttırır. Yola daha fazla tutunmak demek de tabii biraz daha fazla yakıt tüketimi demektir. Yazın ise kuru yollarda lastikler daha şişik olabilir. Lastiklerin olması gerekenden daha sönük olması yolun sürtünme seviyesini arttırırken yakıt tüketimi de beraberinde artar.

5- Frene basmak

Frene basmak doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan yakıt tüketimini arttırır. Araç, hızlanmak için yakıt tüketir. Fren ise belli bir yakıt harcanarak zaten hızlandırılmış olan aracın yerin uyguladığı sürtünme etkilerine ek olarak daha da fazla yavaşlamasını sağlar. Bu nedenle de aslında frene basmanızla birlikte fazladan yaptığınız hızlanma için fazladan yakıt tüketmiş olursunuz. Mümkün olduğunca hız yapmaktan kaçınıp yol şartlarına uygun sabit hızlarla yola devam etmek en iyisi.

6- Ağırlık

Ağırlığın artması basit Fizik kuralları gereği yolun uyguladığı sürtünmenin artmasına neden olacaktır. Bu da daha fazla yakıt tüketimi demek. Mümkün olduğunca gereksiz yüklerden kurtulmak en iyisi.