Akıllı teknolojiler gelişimini sürdürdükçe farklı sektörlere de girmeye başlıyor. Çeşitli sürüş desteği sunan araçlar piyasada olsa da arabalar için gerçekten akıllı diyebileceğimiz teknolojiler henüz deneme aşamasında devam ediyor. Arabalar akıllandıkça akla ilk gelen sorulardan bir tanesi de bu akıllı araçların da internet korsanlarının eline düşüp düşemeyeceği. Peki gerçekten arabalar da hacklenebilir mi?

Teknoloji ilerledikçe birbirleriyle iletişimde olan cihazların sayısı da artıyor. Artık en basitinden yazıcınız bile internete bağlanabiliyor. Ya da saatiniz, televizyonunuz ve dahası. Cihazların kendi kapalı sistemlerinde çalışmaya devam etmelerindense dış dünyayla bağlantılı olmaları onların çok daha akıllı özelliklerle karşımıza gelmelerini sağlıyor. Fakat cihazlar internet yoluyla dış dünyaya bir kapı açtıklarında internet korsanlarının da hedefi haline gelebiliyorlar. Çünkü internete açtıkları kapı, hackerlara da açılmış oluyor.

Biraz geriye gidip düşündüğümüzde, akıllı televizyonlar da ilk popüler olmaya başladığı zamanlar televizyonların hacklenmesi benzer şekilde çok konuşulmuştu. Günümüzde ise internete bağlı, akıllı, sürücüsüz araçlar ön plana çıkmaya başladıkça aynı durum işte bu arabalar için için de geçerli olabilir mi diye düşünmeye başladık.

Evet aslında bu mümkün. Çünkü akıllı bir araba, temelinde internete ihtiyaç duyan bir elektronik cihazdır. Ayrıca gelecekte araçların birbirleriyle sürekli iletişim halinde olup trafiği yönlendirdiklerini de göreceğiz. (Bununla ilgili “Trafiği Sonuna Kadar Sonlandıracak Çözüm: İletişim Kuran Araçlar” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.) Sonuç olarak internetle olan etkileşimin artması, potansiyel açıkların da daha fazla olmasına neden olabilir.

Tabii potansiyel tehlikeler bir hayli fazla. Akıllı arabaların hacklenerek kilitlerinin açılması ve beraberinde arabanın ya da içindeki değerli eşyaların çalınma riski bunların başında geliyor. Veya araçlar uzaktan kontrol edilerek kazalara sebebiyet verilmesi de gayet muhtemel gözüküyor aslına bakarsanız.

Diğer bir yandan daha basit düşünürsek kim bilir belki araçlarınızdan seyahat rotalarınızla, bulunduğunuz konumlarla ilgili bilgileriniz çalınabilir, aracınız çalışmaz hale getirilip fidye istenebilir.

Tüm bu ihtimalleri doğru olabileceğini gösteren bir deneme de var üstelik. Jeep marka bir araç üzerinde yapılan hack çalışmasında başarıya ulaşan Charlie Miller ve Chris Valasek’in yaptıklarının detaylarına “Hackers Remotely Kill a Jeep on the Highway – With Me in it” yazısından ulaşabilirsiniz. Yazının içeriğinde yapılan denemeye dair video da mevcut. Ancak özet geçmek gerekirse bu ikili bahsettiğimiz aracı uzaktan ele geçirerek yönlendirmeye başlıyorlar ve sürücünün tüm yaptıkları tamamen etkisiz kalıyor.

Tabi bu bahsettiklerimizin hiçbiri bu teknolojik gelişmelerin “kötü” olduğunu göstermez. Gelişen teknolojinin insan hayatına olan katkılarının her zaman hayranı ve destekçisiyiz. Bahsettiklerimiz sadece geleceği tartıp biçtikçe aklımıza, herkesin aklına gelen ihtimaller. Hayatın her anında, yemek yaparken bile büyük riskler vardır. Bizler geçmişten gelen deneyimlerle birlikte bu riskleri öğrenmiş ve önlemlerimizi almış durumdayız. Aynı bu şekilde bundan sonraki teknolojik gelişmelerde de tüm riskler göz önünde bulundurulmaya devam edilecek, firmalar her zaman önlemlerini çok önceden alacaklardır.