12 Ekim 2018 günü San Francisco’da insanlar ilginç bir duruma şahitlik ediyorlardı. Fakat Dante Cesa isimli bir abimiz bu olayı fotoğraflayarak Twitter’da paylaştı ve durum yabancı internet sitelerinde hızla yayıldı.

Sırtında, üstünde kameralar da bulunduran Apple Haritalar çantası taşıyan bir adam San Francisco sokaklarında yürüyordu. Yıllardır Google’ın sokakları bir bir turlayıp kaydettiği arabasına aşina sayılırız. Apple da benzer bir çalışmayı kendi aracıyla yürütüyordu. Fakat bu çalışmaları ilk defa iki ayak üzerinde gördük.

Apple’ın Harita uygulaması çıktığı zamanlardan beri kullanıcılarını memnun etmeyi başaramadı. Özellikle hatalı yol tarifleri ile tepki toplayan ve Google Haritalar uygulamasına bir türlü yetişemeyen Apple, başarısızlığını kendi bile kabul etti.

Buna rağmen Apple, harita uygulaması üzerinde çalışmayı bırakmadı. Sokakları donanımlı araçları ile bir bir gezerek hem yol bilgilerini geliştiren Apple hem de sokak görüntüleri de toplamaya başladı. Üstelik şimdi de araçlarda kullandıklarına benzer bir ekipmanın bir insanın sırtındaki çantada görüyoruz.

Bu çalışma hakkında resmi bir açıklama gelmese de firmanın, özellikle yayalara yönelik yol tariflerinde çok daha kesin yönlendirmeler sunabilmek için çalıştığı düşünülüyor. Ayrıca havaalanı, alışveriş merkezleri gibi büyük yapılar için iç mekan haritalandırmaları üzerinde de çalışan Apple, bunun için de böyle bir çalışma gerçekleştiriyor olabilir.

https://twitter.com/dantecesa/status/1050832439596072960